Ehliyetine El Konulan Sürücülere Yapılan işlemler

Test TAVTMB Takistoskopik Trafik Algı Testi

Kısa sürelerle (1 saniye) gösterilen trafikle ilgili görüntüler sonrasında görsel algılama performansını ve algısal hızı ölçen bir testtir.

Test COG Sürekli Dikkat ve Problem Çözme Testi

Dikkat ve konsantrasyonu ölçmek amacı ile uygulanan bir testtir. Bu testte, ehliyetine alkolden veya ceza puanından dolayı ehliyetine el koyulan sürücüye birbiriyle benzerlik gösteren 4 şekil verilmekte ve aşağıda verilen şekli bunlarla karşılaştırılarak aynı olup olmadığına karar vermesi istenmektedir. Ehliyetine el koyulan sürücülerin, zaman sınırlaması altında, farklılıkları ayırt edilebilmesi ve cevapla ilişkilendirilmiş 2 farklı tepki verebilmesi ( aynı ise, yeşil cevap tuşu; aynı değilse, kırmızı cevap tuşu gibi) gerekmektedir. Bu sebeple, adayların problem çözme becerilerininde güçlü olamsını gerekli kılan kapsamlı bir sürekli dikkat testidir. Kullanılan test versiyonuna göre, tepkilerin hem hızı ve hemde kalitesi önemlidir.

Not: Sürücü belgelerine el konulan sürücülerin bu testten başarılı olması durumunda alacak olduğu testi Trafik Tescil Büro Amirliğine götürerek ehliyetini geri alabilirler.
Copyright © 2017 Psikoteknik Raporları